top of page

Aktuality a články

RSS Feed

Odčervování - jak, kdy a proč


V poslední době se setkáváme s mnoha rozporuplnými informacemi z různých zdrojů ohledně odčervování. Dovolte mi abych pokud možno jasně a přiměřeně stručně shrnul základní důležité informace pro chovatele a zároveň se s Vámi zamyslel nad významem a možnostmi odčervování a zmínil se o nebezpečnosti fenoménu „přírodního” odčervování. Pojmem odčervování myslíme zbavování zvířat vnitřních parazitů jako jsou např. tasemnice nebo škrkavky.


Začněme od mláďat. Ty jsou na invazi parazitů vnímavější, vzhledem k ne zcela vyvinutému imunitnímu systému. Infestace parazity u nich také může vést k vážnějším poruchám celkového zdravotního stavu. Vzhledem k tomu, že např. škrkavky jsou schopny infikovat mládě skrze mateřské mléko, dochází k infekci již velmi brzo po porodu. U mláďat (štěňata, koťata) je tedy preventivní odčervování nezbytné a to podle následujícího schematu:


Štěňata - 1. odčervení 14 dní po porodu a poté ve 4., 6. a 8. týdnu, a dále každý měsíc až do půl roku věku. Poté každé 3 měsíce. U starších psů dostačuje odčervení jednou za 6měsíců, protože s věkem roste rezistence organismu vůči parazitům a jejich případná přítomnost nemusí znamenat klinické obtíže. Fena se odčervuje po nakrytí, týden před porodem a poté společně se štěňaty.


Koťata - 1. odčervení 14 dnů po porodu, dále 4., 6., 9., 12. týden a dále každý měsíc do půl roku věku. Platí stejné principy jako u štěňat.


Preventivní odčervování mláďat je vždy na místě!


U dospělých jedinců je možno odčervovat kauzálně nebo pokračovat v preventivním odčervování dle výše uvedeného schematu.Při kauzálním odčervování jde o odčervování na základě vyšetření potvrzujícího přítomnost parazita/ů v organismu. Odčervuje se tedy až na základě pozitivního výsledku vyšetření. To se standardně provádí pomocí vyšetření trusu a průkazu vajíček parazitů v něm - tzv. koprologie (příp. larvoskopie - průkaz larev). Jako každé vyšetření i toto má svoje limity a negativní koprologické vyšetření nemusí znamenat absolutní nepřítomnost parazita. Nicméně u dospělých zdravých zvířat a při dodržování základních hygienických pravidel ze strany majitele, je to způsob jak omezit „zátěž” zvířete léky na odčervení. Váš veterinární lékař vám v tomto případě vysvětlí, jakým způsobem postupovat při sběru trusu, skladování vzorku a příp. další podrobnosti.


V poslední době se bohužel rozmáhají praktiky pro zvířata přímo nebezpečné. Jedná se zejm. o fenomén přírodního” odčervování česnekem popř. cibulí. Tyto rostliny obsahují látky, které v organismu způsobují mj. rozpad červených krvinek a při podávání zejména u mláďat nebo malých plemen psů může dojít až ke vzniku těžkých anemií (nedostatku červených krvinek), či poškození ledvin. To, že účinnost takovéto „léčby” je přinejmenším sporná, ani není důležité. S těmito případy se v praxi již bohužel setkáváme, nejedná se tedy o teoretickou možnost.


Je třeba si uvědomit, že správně provedené odčervení zbaví zvíře parazitů, kterými je infikováno, ale samo o sobě nepůsobí preventivně - tj. nechrání zvíře před znovuosídlením parazity. To je v naprostém kontrastu s očkováním, kdy vakcinujeme zdravé zvíře a jehož následkem je vytvoření protilátek, které ho po danou dobu chrání před nakažením (příp. před vypuknutím klinických příznaků) danou chorobou. Proto je nutné v daných doporučených intervalech buď zvíře preventivně odčervovat nebo provádět koprologické vyšetření.


Hledáte-li alternativní cestu jak odčervovat Vašeho zvířecího kamaráda, poraďte se se svým veterinárním lékařem, abyste mu, byť z dobré vůle, spíše neublížili.


Obr. 1: Toxocara canis - škrkavka psí, délka dospělce 9-18cm (wikimedia.org)

Obr. 2: Dipylidium caninum - tasemnice psí, dospělec a články, délka cca. 46cm (wikipedia.org)

Obr. 3: parazité v tenkém střevě psa (fabhow.com)

Obr. 4: masivní zamoření parazity může vést ke kritickému zdravotnímu stavu pacienta (blogspot.cz)

Doporučené články
Další články
Vyhledávejte podle témat

Pondělí až Pátek   9:00-20:00

Sobota  9:00-15:00
Neděle a svátky     15:00-19:00

z kapacitních důvodů ošetřujeme pouze objednané pacienty

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Pinterest Social Icon
  • YouTube Social  Icon
RSS Feed
bottom of page